Students, faculty and staff honored at Honors Convocation

Posted on: April 18, 2013

During TWC's 2013 Honors Convocation more than 100 faculty, staff and students were awarded for their excellent work.

Thursday was a morning of celebration at Tennessee Wesleyan College. Students, faculty and staff gathered in Townsend Memorial Hall to celebrate academic achievement, hard work and dedication. President Harley Knowles and TWC faculty and staff members presented more than 100 awards recognizing individuals on campus who have exceeded expectations and excelled in their work at the college.

2013 Tennessee Wesleyan Honors Convocation Awards:

Art and Music

The William P. Miller Award

Joshua Bragg

The Harrilyn C. Sallis Award

Marykatelyn Smith and Robbiccaa Williams

The Mrs. Sue Carter Sherman Award

Michael Hicks

Studio Rat Award

Evyn Jackson

The Mrs. Frank Riggs Award

Jordan Hart

The Innovation in Art Award

Lanie Murphy

Religion

The Harry Russell Caldwell Award

Keith D. Wilson

The Tennessee Wesleyan College Biblical Studies Award

Andrew Lay

The Naff Award in Religion and Philosophy

Tara Bugg

Education 

Athens Educational Association Award

Laura McClary

McMinn County Retired Teachers Association Award

Chesney Johnston

McMinn County Teachers Association Award

Paul Harper

Sherry B. Godsey Award

Heather Gibson

Pi Lambda Theta-Educational Honorary Society

Otis Allen

Alpha Delta Kappa-Honorary Society

Lisa Ingram

Education Angels Excellence in Leadership Award

Rachel McDonald

Science

The Dr. Joyce R. Baker Award for Excellence in Chemistry

Drew Akens

The Richard M. Johnson Award

Janelle Johnson

Business

The TWC Accounting Award

Jacob Grimsley

The TWC Marketing Award

Ben Bright

The TWC Human Resource Management Award

Ashley Waddle

The TWC Healthcare Management Award

Philip Akridge

The Bill “B.T.” Hutson Best Overall Business Administration Student Award

Michael Howard

Business Administration Award in Memory of Allen H. Carter

Brackton Smith

Business Administration Award in Honor of Valerie Carter Tipps

Alexandra Hoffman

Most Outstanding ME 02A Student

Karen Raby

Most Outstanding ME 02K Student

Annie Wright

Criminal Justice

The Jeffrey Barnes Memorial Service Award

Paul Dubroc

The Criminal Justice Association Award

Nichole Knox

The Annual “Mr. T” Thompson Award

Justin Walker

The Jane Addams Award

Gina Carter

Mathematics

The Mr. and Mrs. George Yates Prize

Brookelyn Martin

The L & M Motors Mathematics Award

Jesse Villiness

The Jane Bowling Kennerly Memorial Scholarship and Prize in Mathematics

Laura McClary

Exercise and Sports Sciences

The TWC Exercise and Sports Sciences Award

Diane Elizabeth White and Macey Nicole Trentham

The Service to Exercise and Sports Science Department Award

Kendall S. Crosby

Library

The Harrison Hart Outstanding Library Assistant Award

Anna Beth Cunningham

The Nocatula Yearbook Award

Kortni Lake

English

Springs of Helicon Poetry Award

Allison McCutchen

Springs of Helicon Prose Award

Cassandra Love

Springs of Helicon Art/Photography Award

Kortni Lake

The Isobel Griscom Award

Brooke Martin and Daniel Bivens

The Pauline Wiggins O’Brian Award

Janelle Johnson

The Outstanding English Major Award

Elizabeth Bowers

The Mildred Archer Award

Thomas Potok



Sigma Tau Delta Inductees 2012-2013:


Elizabeth Bowers


Michelle Collins


Janelle Johnson


Bailey Lyness


Stacie Nelson


Koltin Thompson


Psychology

William James Psychology Award

Jaryn Davis and Allison McCutchen



Psi Chi Inductees (New Members):


Grayson Black


Kelsie Campbell


Jaryn Davis


David Alexander Hicks


Autumn Hill


Edward Jones


Emily Miller




Psi Chi Inductees (Graduating Members):


Kelsie Campbell


Jaryn Davis


Allison McCutchen


Theater

The Standing Ovation Award for Career Achievement in Theatre

Melody Cox

The Spotlight Awards for Achievement in Acting

Annie Hopson and Merrick Gray

The Golden Gaff Tape Award for Exceptional Work Behind-the-Scenes

Kelsey Cowan

The Limelight Award for Most Promising Newcomer

Stephanie Jacobs



The Alpha Psi Omega Theatre Honor Society Inductees:


Aislin Anderson


Rachel Sullivan


Kelsey Cowan


Katie Smith


Lisa Latham


Merrick Gray


Alexandria Whitlock


Service Awards

The Jeffrey L. Barnes Service Award

Tally Burke

The Jim Thompson Service Awards (Staff and Faculty)

Sharon Brown and Marsha Zaleta

The Ann Vaught Dougherty Award

Matt Harper

The Dr. Floyd “Jack” Bowling Award

Sydney Varajon

The Balfour Award

Erica Allen and Ramon Rivera

The Raymond A. Grant Civic Scholarship Award

Andrew Barton



Who’s Who Among Students in American Universities and Colleges:


Meagan Latrice Akins

Michael William Howard

Richard Phillip Akridge

Miriam Elaine Kelmers

Allison Kate Allen

Christine Lumbasio

Otis James Allen

Bailey Ellen Lyness

Julia Marie Apple

Laura Carolyn McClary

Kevin Blake Bishop

Jayden Elisabeth Morrison

Susan Kaye Blaine

Rachel Jane Natzke

Luke Alexander Bowes

Mollie Chrystal Peck

Stephanie Marie Breeden

Ashlie Carol Reagan

Kaye Lawrence Casey

Sinthea Diann Reynolds

James Cates

Ramon Rivera

William Casey Cooper

Zachary Spencer Sherrill

Anna Elizabeth Cunningham

Amber Nicole Sherry

Megan Emily Dannel

Sarah Jennifer Snelson

Christie Nicole Elsea

Ashley Brooke Waddle

Heather Michelle Gibson

Erica Danielle Waggoner

Michelle Alexandra Hahn

Justin David Walker

Nathan Tyler Harmon

Diane Elizabeth White

Michael Joel Hicks

Karee Leigh White

The TWC Freshman Volunteer of the Year Award

Skylar Wiggins

The TWC Sophomore Volunteer of the Year Award

Kimberly Layman

The TWC Junior Volunteer of the Year Award

Ariel Fox

Outstanding Service-Learning Faculty Award

Stephanie Huskey

Outstanding Student Organization Volunteer Award

Sigma Kappa

Outstanding Athletic Team Volunteer Award

Cheerleaders



President’s Volunteer Service Award (Gold):


Ariel Fox and Kimberly Layman




President’s Volunteer Service Award (Silver):


Rachel McDonald, Emily Miller and Lyndsi Tallman




President’s Volunteer Service Award (Bronze):


Adrienne Barnett

Kristie Leach

Trevor Burns

Bailey Lyness

Ashley Chamness

Danielle Ralph

Casey Cooper

Corinne Snyder

Misty Deans

Lacy Tallent

Brooke Fincher

Bret Wade

Martin Howard

Diane White

Evyn Jackson

Kayla White

Nichole Knox

Stephanie Huskey



The Newman Civic Fellows Award

Casey Cooper

Recognition of Ambassadors, and Hackberry and Oak Society

Students Ambassadors:


Laken Ballard


Ashley Chamness


Alex Hicks


Timothy Kukla


Rachel McDonald


Caitlyn Morgan


Kinsey Smith




Hackberry & Oak Society Members Graduating:


Elizabeth Anderson


Jordan Bean


Stephanie Breeden


Anna Beth Cunningham


Matt Harper


Michael Howard




Hackberry & Oak Society Sophomore and Junior Members:


Erica Allen

Kimberly Layman

Drew Barton

Rachel McDonald

Tally Burke

Ashlie Reagan

Kristen Camp

Ramon Rivera

Katie Carr

Zack Sherrill

Ashley Chamness

Kinsey Smith

Summer Cupples

DJ Thomas

Matt Dolberry

Sydney Varajon

Michael Granier

Bret Wade

Haley Harrel

Erica Waggoner

Michael Howard


Faculty

The General Board of Higher Education and Ministry of the UMC Exemplary Award

Dr. Chris Dover

The Alton L. Smith Award for Academic Advising

Dr. Dan Gilbert

New Faculty Incentive Award

Dr. Daniel Blumling

The Excellence in Teaching and Scholarship Award

Ms. Lisa Kirkland

The Faculty Incentive Merit Award

Dr. Keith Wheeler and Dr. Bill Watts

The Faculty Incentive Recognition Award

Dr. Patti Jones and Dr. Douglas Manley

Special Recognition of Faculty Support of Student Research and Scholarship

Dr. Grant Willhite and Dr. Kerry Towler

The Deane G. Hall Award

Dr. Lori Waite

The Lockmiller Teacher of the Year

Dr. Allen Moore

Staff

Aramark/TWC Staff Member of the Year

Janie Attaway

National/TWC Staff Member of the Year

Kenneth Green

New Staff Member Innovation Award

Stacie Clifton

The Senior Staff Award

Lacey Weese

The Flame Award

Marsha Zaleta

Student Government Association

Outgoing SGA Officers:

President: Matt Harper

Vice President: Rachel McDonald

Secretary: Tally Burke

Treasurer: Ramon Rivera


Incoming SGA Officers:

President: Ashlie Reagan

Vice President: Ramon Rivera

Secretary: Kimberly Layman

Treasurer: Kristen Camp